Themes - Twenty Twenty - en to pt_BR translation catalogue (113 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
pt_BR: O nosso tema padrão para 2020 foi desenvolvido para tirar o máximo de proveito da flexibilidade do editor de blocos. Organizações e negócios conseguem criar páginas de conversão dinâmicas com layouts infinitos usando blocos de grupo e coluna. A coluna de conteúdo centralizada e a tipografia refinada também o tornam perfeito para blogs tradicionais. Os estilos prontos do editor fornecem uma boa ideia de como será o seu conteúdo, mesmo antes de você publicar. Você pode dar um toque pessoal ao seu site alterando as cores do plano de fundo e a cor de destaque no Personalizar. As cores de todos os elementos são calculadas automaticamente com base nas cores escolhidas para o site, garantindo um alto contraste de cores acessível aos seus visitantes.

[ctx: toggle text]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: Show author bio
pt_BR: Mostrar biografia do autor

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
pt_BR: Ver arquivo <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
pt_BR: O novo UMoMA abre suas portas

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
pt_BR: Em

en: Join the Club
pt_BR: Participe

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
pt_BR: Os membros têm acesso a exibições e vendas exclusivas. Nossa assinatura custa $99,99 e é cobrada anualmente.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
pt_BR: Torne-se um membro e receba ofertas exclusivas!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
pt_BR: As exibições são produzidas pelo UMoMA em colaboração com artistas e museus por todo o mundo, atraindo com frequência atenção internacional. O UMoMA recebeu uma comenda especial de Museu europeu do ano e esteve entre os principais candidatos ao Prêmio de museu sueco do ano, e ao Prêmio do conselho de museus da Europa.

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
pt_BR: "Ciborgues, como a filósofa Donna Haraway estabeleceu, não são reverentes. Eles não lembram o cosmos".

en: From Signac to Matisse
pt_BR: De Signac para Matisse

en: The Life I Deserve
pt_BR: A vida que eu mereço

en: October 1 -- December 1
pt_BR: 1º de outubro - 1º de dezembro

en: Theatre of Operations
pt_BR: Teatro de operações

en: Read More
pt_BR: Leia mais

en: August 1 -- December 1
pt_BR: 1º de agosto - 1º de dezembro

en: Works and Days
pt_BR: Trabalhos e dias

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
pt_BR: Com sete andares de arquitetura impressionante, o UMoMA têm exibições de arte contemporânea internacional, algumas vezes com retrospectivas de história da arte. Questões existenciais, políticas e filosóficas são intrínsecas ao nosso programa. Como visitante, você será convidado para passeios guiados com palestras, exibições de filmes e outros eventos livres.

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
pt_BR: O principal destino da arte moderna no norte da Suécia. Funciona todos os dias, das 10:00 às 18:00, durante os meses de verão.

en: The New UMoMA Opens its Doors
pt_BR: O novo UMoMA abre suas portas

en: Overlay Opacity
pt_BR: Transparência da camada de sobreposição

en: The color used for the text in the overlay.
pt_BR: A cor usada no texto da camada de sobreposição.

en: Overlay Text Color
pt_BR: Cor do texto da camada de sobreposição

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
pt_BR: A cor usada na camada de sobreposição. Padrão para a cor de destaque.

en: Overlay Background Color
pt_BR: Cor de fundo da camada de sobreposição

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
pt_BR: Configurações para o modelo de página "Cobertura". Adicione uma imagem destacada para usá-la como fundo.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
pt_BR: Aplique uma cor personalizada nos links, botões e imagens destacadas.

en: Primary Color
pt_BR: Cor primária

en: Search for:
pt_BR: Pesquisar por:

en: search again
pt_BR: pesquisar novamente

en: 404 not found
pt_BR: 404 não encontrada

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
pt_BR[0]: Foi encontrado %s resultado para a sua pesquisa.
pt_BR[1]: Foram encontrados %s resultados para a sua pesquisa.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
pt_BR: Subir %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
pt_BR: Ir para o topo %s

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: O seu comentário está aguardando moderação.

en: Leave a comment
pt_BR: Deixe um comentário

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Uma resposta em &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: %1$s resposta em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s respostas em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão desativados.

en: Primary
pt_BR: Primário

en: Social Links Menu
pt_BR: Menu de links sociais

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
pt_BR: Editar <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Footer Menu
pt_BR: Menu do rodapé

en: Pages:
pt_BR: Páginas

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Page
pt_BR: Página

en: Close Menu
pt_BR: Fechar menu

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
pt_BR: <span class="nav-short">Posts</span> mais antigos

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
pt_BR: <span class="nav-short">Posts</span> mais recentes

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
pt_BR: Modelo com largura total

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
pt_BR: Por %s

en: Social links
pt_BR: Links de redes sociais

[ctx: submit button]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Scroll Down
pt_BR: Deslizar para baixo

en: Search:
pt_BR: Pesquisa:

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
pt_BR: Não foi possível encontrar nenhum resultado para a sua pesquisa. Você pode tentar novamente através do formulário de pesquisa abaixo.

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt_BR: Pesquisar &hellip;

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Post date
pt_BR: Data de publicação

en: Post author
pt_BR: Autor do post

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Continue reading
pt_BR: Continuar lendo

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
pt_BR: Grande

en: Close search
pt_BR: Fechar pesquisa

en: Expanded Social links
pt_BR: Links de redes sociais

en: Sticky post
pt_BR: Post fixo

[ctx: Short name of the larger font size in the block editor.]
en: XL
pt_BR: GG

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
pt_BR: Maior

[ctx: Short name of the large font size in the block editor.]
en: L
pt_BR: G

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
pt_BR: Normal

[ctx: Short name of the small font size in the block editor.]
en: S
pt_BR: P

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Subtle Background
pt_BR: Fundo sutil

en: Accent Color
pt_BR: Cor de destaque

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
pt_BR: Widgets nessa área serão exibidos na segunda coluna do rodapé.

en: Footer #2
pt_BR: Rodapé 2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
pt_BR: Widgets nessa área serão exibidos na primeira coluna do rodapé.

en: Footer #1
pt_BR: Rodapé 1

en: Skip to the content
pt_BR: Pular para o conteúdo

en: Social Menu
pt_BR: Menu social

en: Mobile Menu
pt_BR: Menu para dispositivos móveis

en: Desktop Expanded Menu
pt_BR: Menu expandido para desktop

en: Desktop Horizontal Menu
pt_BR: Menu horizontal para desktop

en: Powered by WordPress
pt_BR: Distribuído por WordPress

en: Older Comments
pt_BR: Comentários mais antigos

en: Newer Comments
pt_BR: Comentários mais recentes

en: Show sub menu
pt_BR: Mostrar submenu

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
pt_BR: #%d (sem título)

en: By Post Author
pt_BR: Por autor do post

en: says:
pt_BR: diz:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
pt_BR: Tenha certeza de que há contraste o suficiente para que o texto seja legível.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
pt_BR: Cria um efeito parallax durante a rolagem de tela.

en: Fixed Background Image
pt_BR: Imagem de fundo fixa

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
pt_BR: Modelo de cobertura

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Full text
pt_BR: Texto completo

en: On archive pages, posts show:
pt_BR: Em páginas de arquivo, mostrar dos posts:

en: Show search in header
pt_BR: Mostrar pesquisa no cabeçalho

en: Theme Options
pt_BR: Opções do tema

en: Header &amp; Footer Background Color
pt_BR: Cor de fundo do cabeçalho e rodapé

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
pt_BR: Aumenta o tamanho do logo enviado pela metade, tornando-o mais nítido em telas com alta resolução.

en: Retina logo
pt_BR: Logo para telas retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
pt_BR: Não foi possível encontrar a página que você estava procurando. Ela pode ter sido removida, renomeada ou até mesmo nunca ter existido.

en: Page Not Found
pt_BR: Página não encontrada

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
pt_BR: https://br.wordpress.org/themes/twentytwenty/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt_BR: https://br.wordpress.org/
